Різдвяна коляда «Вертипляни»
В деяких селах Нересницької громади збереглися прадавні традиції різдвяної коляди. Після сходження першої різдвяної зірки і святої вечері парубки збираються групами і ходять по оселях колядувати. Це дійство синтезує в собі коротку костюмовану виставу та пісні-колядки. Готуватися до цього хлопці починають після 19 грудня – Дня Св. Миколая. Підготовкою займається старший хлопець, що добре пам’ятає сценарій його називають бандаш. Він займається організацією «колядницької банди» і має роль старшого пастуха. Подальше розподілення ролей залежить від віку та фізичних якостей парубків. Чітко розмежовані дві вікові категорії. Перша це молодші хлопці - «Білі» : 1 пастух, 3 царі, ангели, 1 король. Друга ланка це вже більш старші, що називаються «Діди». В деяких селах також побутує звичка «дідам» мірятися між собою силами, це відбувається на ранок першого дня Різдва і називається «встріча».
За традицією «колядницька банда» має зайти в кожний будинок і театралізованим дійством сповістити про народження Ісуса Христа, а господарі за це, в знак вдячності, дають їм гроші. Частину зібраних коштів хлопці віддають на потреби церкви.
Хоча у радянські часи відбувся деякий занепад цієї усної народної творчості, адже не можна було вільно святкувати Різдво, бо влада переслідувала будь-які вияви релігійності, у наш час молодь почала активно відновлювати цю давню традицію.